Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

                       

Pencereye göre perde modelleri ve odanıza çok yakışacak şık tasarımları nasıl bulabilirsiniz? Perde seçiminde önceliğiniz eşyalarınızın ve perdelerinizin uyumu olabilir. Perde alırken severek ve rahat bir şekilde kullanıp kullanamayacağınıza dikkat etmelisiniz. Perde seçerken renk uyumu, tasarım, kullanacağınız pencereye ve odaya uygunluğu açısından bir değerlendirme yapmalısınız. 

Perde renk uyumu, tül ve perdenin renk açısından birbirini tamamlaması, duvar renklerine uygunluk aklınıza gelebilir. Bunun yanında eşyaların rengiyle tamamlayıcı bir renk olmasına dikkat etmelisiniz. Demirci Perde kalitesiyle evlerinize en yakışacak son teknoloji ürünü mekanizmalı perdelere göz atabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: En Çok Tercih Edilen Perde Modelleri

Pencere Boyutuna Göre Perde Seçimi

Pencereye göre perde seçimi yaptığınızdan emin olmak istiyorsanız öncelikle pencere ölçüsünü doğru almalısınız. Enden ve boydan hatta bazı odalar için tavandan tabana ölçü alabilirsiniz. Yaptırmak istediğiniz perdenin türüne uygun olarak ölçü aldığınızdan emin olmalısınız. 

Uzun ya da petek üstüne gelecek uzunlukta perde ve tül yaptırmayı da tercih edebilirsiniz. Uzun perdeler genellikle salonlarınızda rengin bir görünüme sahip olabilecek modelleri temsil eder. Dikey ve yatay mekanizmalı perdeleri de iç mekânlarınızın pencere ölçülerine uygun olarak tercihte bulunabilirsiniz.

Oda Tarzına Uygun Perde Seçimi

Odaya göre perde seçimi, odada bulunan pencerelerin boyutuna göre şekillenebilir. Petek üstü, yarım pencereler için zebra, stor ya da klasik yarı boy perde seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Yatak odası için genellikle uzun düz ya da mekanizmalı perdeler tercih edebilirsiniz. 

Tül perde arkasında yer alan bir stor ve iki yanda da fon perdelerin yer aldığı hoş bir uyum sağlayabilirsiniz. Karartmalı stor perdeleri tercih ederek özellikle gündüzleri uykunuzun bölünmemesini sağlayabilirsiniz. Gece çalışıp gündüz uyuyan biriyseniz karartmalı klasik ve stor perde seçenekleri, uyku zevkinizi bölmeden dinlenmenize yardım eder. 

Mutfak için zebra ve stor perde tercihi yapabilirsiniz. Mutfaklarda daha keyifli bir kullanım sağlamak için delikli perde modellerini tercih edebilirsiniz. Özellikle de mutfak perdelerinde mahremiyeti korumayı öncelik edinmediyseniz daha dekoratif görünüme sahip perdeleri tercih edebilirsiniz. 

Renk Ve Desen Tarzınıza Göre Perde Seçimi

Renk ve desen uyumu, açısından birbirini tamamlayan perde ve tül tamamlayıcılığı önemlidir. Açık ve koyu ton uyumunu yakalayarak ton sirton dengesini sağlayabilirsiniz. Yatak odasında açık pembe, açık mavi, açık yeşil, açık gri ya da bej gibi dinginlik sağlayacak renkleri tercih edebilirsiniz. 

Kendinden desenli perde modellerini tercih ederek göz yormayan sade bir şıklığı tercih edebilirsiniz. Özellikle dokulu perde modellerinde uzaktan düz yakından desenli hoş bir görünüm sergileyebilirsiniz. Salon perdesinde krem, bej, ekru, petrol yeşili, sütlü kahve, taş rengi gibi tonları tercih edebilirsiniz. 

Kumaş Ve Malzeme Seçimi

Perde kumaş seçimi, genellikle tok duruşa sahip olanları temsil eder. Sağlam ve dayanıklı yapıya sahip perde seçeneklerinde pamuk, şifon, kadife gibi kumaş çeşitleri bulunur. Keten, brokar, ipek, ağır dokulu, blackout, dantel ve makrome de perdelerde kullanılan kumaş seçenekleri arasındadır. 

Kumaş seçimi genellikle üretilecek perde türüne göre farklı şekillerde tercih edilir. Pamuk perde seçenekleri yumuşak ve hafif bir hava oluşturmak için tercih edebileceğiniz kumaş türüdür. Zebra perde ve stor perdelerde sıklıkla tercih edilen kumaş türlerinden biriyse polyester kumaştır. Tok ve sert bir yapıda olduğu için mekanizmada her zaman düzgün durabilir. 

Işık Ve Gizlilik Kontrolü

Perde ışık kontrolü için evlerinizin en vazgeçilmez aksesuarıdır. Hem mekanizmalı hem de klasik perde seçeneklerinde, gündüz tül gece ise fon, zebra ya da stor gibi perde seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Gün ışığı kontrolü için perdeleri kapatmaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. 

Gün ışığıyla aydınlanan iç mekânlarda sadece tül yardımıyla mahremiyeti koruyabilirsiniz. Ama gündüz de karanlık bir ortam yaratmak için karartmalı perde seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Önceden karatma etkisini siyah perdeyle sağlarken şu anda stor perde mekanizmasıyla da karartma etkisini yakalayabilirsiniz. 

İstediğiniz ışık ve gizlilik kontrolünü doğru perde modeliyle sağlamak için şimdi Demirci Perde ürünlerine göz atabilirsiniz. Doğru perde seçimi konusunda bizden destek alabilir ve sipariş oluşturabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Güneşlik Perde

22 Kasım 2023
Perdelerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın !

© 2023 Demirci Perde. All rights reserved.

Powered by Enes Medya | yonkasoft.com