Oturma Odası Perde Fikirleri

                       

Oturma Odası Perde Fikirleri

Değişen ve gelişen teknolojik sistemler sayesinde oturma odası perde fikirleri, konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olabilirsiniz Klasik perde modellerinin yanında jaluzi perdeler, zebra ve stor perdeler, fon perde modelleri son derece popüler olmaya başlamıştır. 

Evinizin ve odanızın havasına uygun, baktığınızda içinizi açacak perde modelleri için öncelikle fikir edinerek işe başlayabilirsiniz. Düz ya da dokulu kumaş seçenekleriyle birbirinden şık fon perdeleri camlarınızın iki yanında sergileyebilirsiniz. Bunun yerine açılır kapanır özelliğe sahip fon perdeyle hem şıklığı hem işlevselliği buluşturabilirsiniz. 

Oturma odasına en çok yakışacak perde fikirleri için gerek pratik sistemleri gerek klasik aksesuarları tercih edebilirsiniz. Daha fazla perde modeli ve fikri için aşağıda yer alan detaylara göz atabilirsiniz. Ayvalık Perde avantajıyla güneş ışığı kontrolünü sağlamak ve mahremiyetinizi korumak için şimdi bizi arayın!

oturma odası perde fikirleri

İlginizi Çekebilir: En Çok Tercih Edilen Perde Modelleri

Oturma Odası Perde Modelleri

Oturma odası perde modelleri, genellikle odanın cam büyüklüğüne ve şekline göre değişen özelliktedir. Geniş camlar için büyük tüller ya da tül storlar tercih edebilirsiniz. Geniş camlar için genellikle dikey stor sistemleri tercih edebilirsiniz. Böylece hem estetik açıdan daha güzel hem de camlarınızın kapanması açısından pratik perde sistemlerine sahip olabilirsiniz. 

oturma odası perde

Oturma Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Oturma odası perde fikirleri için öncelikle odanızdaki eşya yerleşimine bir göz atabilirsiniz. Duvarlarınızın renkleri, eşyalarınızın büyüklüğü, camınızın yere kadar mı yoksa petek üstü mü olduğu perde seçiminizi etkiler. Bu nedenle oturma odası perde fikirleri arasında şu seçenekler yer alabilir:

 • Petek üstü perde modelleri için stor, zebra, klasik tül ve klasik fon perde,
 • Cam üstüne monte edilen jaluzi perde, 
 • Yere kadar uzun camlar için yine stor ya da mekanizmalı perde, klasik tül veya stor tül perde sistemini bir arada kullanmayı tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oturma Odası İçin Perde Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Oturma odası için perde fikirleri içinde dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır: 

 • Pencerelerinizin tipi ve büyüklüğü seçeceğiniz perdenin modelini belirler. Perde almaya gitmeden önce camlarınızın fotoğrafını çekerek perdecinin fikrini de alabilirsiniz. 
 • Duvar boyu, perde seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer özelliktir. Çünkü duvar boyu, perdenin doğru ölçüde kesilmesi ve dikilmesi için gerekli ölçüyü ifade eder. Eğer yere kadar perde yaptırmayı düşünüyorsanız tavandan yere kadar duvar ölçüsü almalısınız. 
 • Eşyalarınızın konumu perde modellerinizin kendini göstermesinde en belirleyici husustur. Bu nedenle eğer kurulu bir düzeniniz varsa eşyalarınızın mevcut konumuna en uygun mekanizmalı perde modellerini seçebilirsiniz. Eğer sıfırdan bir düzen kuruyorsanız dönemin en güzel renk tonlarını tercih ederek evinizde modern ve şık bir hava yaratabilirsiniz. 
 • Odaya hâkim olan renkler, perde seçiminde size rehberlik eder. Duvarlar genellikle açık renk olduğu için perdelerin de bu açıklığa uygun seçilmesi daha doğru olabilir. Örneğin açık gri, somon rengi, şampanya rengi, fildişi gibi renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Bunların yanında gülkurusu, kırık beyaz, ekru gibi renkler de odanızı zengin gösterecek hoş seçenekler arasında yer alabilir. Daha dinamik bir hava yaratmak isterseniz şeker pembesi, lila, turuncu gibi renkleri kullanabilirsiniz. Dönemin ağırlıklı olarak tercih edilen renkleri arasındaysa gri, füme, taba rengi ön plana çıkar. Ayrıca taş rengi, yeşil, antrasit gibi duruşuyla göz kamaştıran perde rengi seçenekleri de evlerinizde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.  
 • Odada halı varsa halının renkleri, perde renkleriyle uyumlu olduğunda tam bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Pembe halı pembe perde, gri halı gri perde gibi seçeneklerle odanızı baştan sona güzel bir şekilde donatabilirsiniz. Tercihlerinizi kişisel zevklerinize ve seçtiğiniz markanın size sunacağı renk seçeneklerine göre yapabilirsiniz. 

Oturma Odası Perde Renkleri

Oturma odası perde renkleri, dönemin popüler seçeneklerine ve mobilyalarınızın tonuna uygun olmalıdır. Bu nedenle, perde rengi ve modeli seçmeden önce her detayı hesaplamalısınız. Bulunduğunuz odayı aydınlık göstermeye yardımcı, odaya fazlalık yapmadan hafiflik hissi katan perde modellerini tercih etmelisiniz. 

Perde renklerini ton sirton olacak şekilde kullanabilirsiniz. Tonların farklılığından doğan uyumu duvarların ya da perdelerin birbirini tamamlayacağı biçimde kullanabilirsiniz. Duvarın bir koyu tonu ya da onu tamamlayacak çok yakın bir renk tercihiyle oturma odalarınızda sanat eseri havası yaratabilirsiniz. Özellikle de dokulu perde seçenekleriyle duvar renklerini barındıran perde tasarımları oturma odalarının vazgeçilmezi olmaya adaydır. 

en güzel oturma odası perde fikirleri

Oturma Odası Dekorasyonunda Perde Seçiminin Etkisi

Odalarınızı zengin gösteren en önemli dekorasyon aksesuarlarından biri perdelerdir. Oturma odası dekorasyonunda perde seçimi, bu nedenle odanın tasarımına damgasını vuracak niteliktedir. Oturma odası dekorasyonunda perdenin etkisi, genellikle odanın genel tarzı üzerinedir. Klasik bir oda görünümünde ağır fon perdeler ve klasik perde aksesuarları ön plandadır. Ancak modern ve klasiğin birleşmiş olduğu günümüzde daha şık ve hafif görünümlü havasıyla odada göz dolduran modelleri seçebilirsiniz. 

Kolay takılıp çıkarılabilen sistemlere sahip mekanizmalı perdeler sayesinde evinizde perde kapatıp açmak çok daha pratik… Temizlenmesi kolay olan oturma odası perdeleri sayesinde kendinize ve ailenize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Genellikle tozunu alarak temizleyebileceğiniz mekanizmalı perde sistemleri, sağladığı verimle de memnun edicidir. Mükemmel güneş kesme özelliği, karartmalı ya da normal seçenekleriyle oturma odalarınıza hoş bir şıklık getirmenize olanak tanır.  

En Güzel Oturma Odası Perde Modelleri 2024

En güzel oturma odası perde modelleri listesinde son teknoloji ürünü şu seçenekler yer alır:

 • Ahşap jaluzi perde
 • Alüminyum jaluzi perde
 • Diker stor
 • Motorlu perde 
 • Plise perde
 • Stor perde 
 • Zebra perde

Yukarıda yer alan bütün perde seçenekleri günümüz teknolojisinin estetikle buluşması neticesinde doğmuştur. Mekanizmalı perde sistemleri içinde estetik tasarımları, pratik kullanımları, farklı büyüklüklerde üretilme olanaklarıyla keyif alacağınız modelleri temsil eder. 

Ahşap jaluzi perdeler, pastel renklerle kahve tonlarıyla mükemmel bir uyum yakalamanızı sağlar. Tek başına ahşap jaluzi perde kullanabilirsiniz. Camın iki yanında ise fon perde tercih ederek duvarda zengin bir görünüm yakalayabilirsiniz. Sürgülü teras kapıları ve yere kadar cam bulunan odalar için de bu modeli tercih edebilirsiniz. 

Karartmalı, ithal ve mat stor gibi seçenekleriyle stor perde modellerini de oturma odalarınızda camlarınızın boyutuna göre kullanabilirsiniz. Camınızın şekli ve büyüklüğü yaptıracağınız storun modelini belirlemenize yardımcı olabilir. Uzun camlar için Blackout ya da ithal stor perde çeşitlerini tercih edebilirsiniz. 

Oturduğunuz yerden hiç kalkmadan bile perdelerinizi açıp kapatabilirsiniz. Oturma odalarınıza hem şıklık hem de pratiklik katacak olan motorlu perde modelleri, uzaktan kumandayla çalışır. Kitap okurken, masa başında çalışırken, koltukta uzanırken kolaylıkla kumanda yardımıyla kapatıp açabilirsiniz. 

Oturma odası camlarınız uzunsa dikey stor perde modelini tercih edebilirsiniz. Yere kadar kesintisiz bir görünüm oluşturan dikey stor perdeler, pileleri yana doğru açılıp kapanarak hareket eder. Tül ve perde ayarında kullanabilirsiniz. 

Cam önünde ayrıca bir perde kullanmak yerine cam üzerine monte edilen plise perdeleri de tercih edebilirsiniz. Cam üzerinde aşağı yukarı hareket ettirerek kontrol edebileceğiniz bu perde türlerinde de renk seçenekleri bulunur. Taş rengi, kırık beyaz ve fildişi bu dönemin popüler perde renkleri arasındadır. Aşağı ve yukarı sürgülü şekilde kullanabilirsiniz. Plise perde seçeneklerinde gündüzleri tül ve geceleri perde ayarını pilelerin konumuna göre belirleyebilirsiniz. 

Zebra perde modellerinde fon, tül ve plise kumaşlarının kalitesine dikkat etmelisiniz. Kumaş dokusunu araştırarak içinize sinen ve oturma odanıza yakışacağını düşündüğünüz perde modelini seçebilirsiniz. Zebra perde genellikle ikili renk görünümü oluşturduğu için bu ismi almıştır. Kahverengi beyaz, ekru beyaz, füme beyaz, gri beyaz gibi iki renkli görünümler, camlarınızda hoş bir ahenk yaratır. 

Oturma Odası Perde Fiyatları

Oturma odanızda yer alacak perde modeline karar verdikten sonra modelin büyüklüğüne göre fiyat bilgisi alabilirsiniz. Kullanılan perdenin mekanizmalı olup olmayacağı perde fiyatını etkileyebilir. Perde kumaşının kalitesi, sistemin içinde yer alacak detaylar, kaç adet perde yapılacağı oturma odası perde fiyatları konusunda etkilidir. Daha doğru ve detaylı bilgiyi perdecinize sorarak öğrenebilirsiniz. Camlarınıza en uygun sistemleri, evlerinizde rahatlıkla kullanabilmeniz için tasarlayan Demirci Perde bütçenize uygun seçeneklere sahiptir. Piyasa ve kalite standartlarına uygun, uzun yıllar dayanıklı, modası geçmeyen perde modellerine Demirci Perde farkıyla göz atabilirsiniz. 

06 Aralık 2023
Perdelerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın !

© 2023 Demirci Perde. All rights reserved.

Powered by Enes Medya | yonkasoft.com