Tül Perde Neden Yırtılır?

                       

Tül perdeler evlerinizde güneş ışığını kontrol etmek ve gündüzleri mahremiyetinizi sağlamak için en büyük yardımcınızdır. Bazen farkında olmadan onların aşınıp yırtılmasına yol açabilirsiniz. Tül perde yırtılma sebepleri arasında yer alan yanlış deterjan kullanımı, perdelerinizin dokusuna zarar vermeye başlar. Bazen de siz her şeyi doğru yapsanız bile satın aldığınız perdenin kalitesiyle ilgili sorun yaşayabilirsiniz. 

Kumaş kalitenizin kötü olması, güneşe yeterince dayanıklı olmaması tül perdelerinizin yırtılmasına yol açabilir. Yanlış kullanım ve bakım uygulamaları nedeniyle bir süre sonra perdelerinizin aşınmaya başladığını fark edebilirsiniz. Aşındırıcı ve tavsiye edilmeyen deterjanlarla temizlik yaparsanız perde dokusunun zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Bunun yanında perdenin farkında olmadan sandalye altına sıkışması, evcil hayvanların perdeye tırmanması tülünüzün yırtılmasına sebep olan faktörler arasında yer alır. 

Tül perde bakımı, tül perde sistemleri ve perde mekanizmaları hakkında doğru adresten bilgi almanız önemlidir. Evinize perde yaptırmadan önce size gerekli rehberliği sağlayan Demirci Perde piyasa standartlarına uygun perde modellerine sahiptir. Geç kalmadan evinize en çok yakışacak perde modellerini sipariş verebilirsiniz. 

Tül Perdelerde Yırtılma Sorunu: Kalite Faktörü

Tül perde kalite faktörleri arasında: 

  • Kumaş türü, 
  • Kumaşın dayanıklılık seviyesi, 
  • Doğru boy ölçüsünde olması,
  • Üretim standartlarına uygun olması 
  • Perde bakımının üretici firma tarafından tavsiye edildiği şekilde yapılması yer alır. 

Perde kumaşlarda kullanılan tül, genellikle sentetik yapıdadır. Tül seçerken pamuklu ya da keten dokuda olanları tercih ederseniz perdenin kullanımı, güneşi önlemesi, bakımı daha kolay olur. Doğal kumaşlar her zaman daha avantajlıdır. Güneşe karşı dayanıklılığıyla yırtılmaya karşı da dayanıklı bir yapıya sahiptir. 

Tül Perdelerin Bakımı: Yırtılmaları Önlemek

Tül perde bakımı, perdenizin ömrünü belirleyen en önemli etkendir. Tül perde yırtılma önleme amacıyla perdelerinizi doğru derecede ve ayarda yıkamalısınız. Eğer klasik tül perde kullanacaksanız bu perdeleri makinede 30 derecede yıkayarak temizleyebilirsiniz. Stor ve zebra tül perde kullanıyorsanız, mekanizmalı perde sistemlerini bez yardımıyla silerek temizleyebilirsiniz. Ağartıcı ya da çamaşır suyu kullanmadan yapacağınız bakım ve temizlik işlemleri, perdelerinizin temiz olmasını sağlar. Onları aşındırmadan uzun yıllar kullanarak evlerinizde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 

Tül Perdelerinizi Yırtılmaya Karşı Nasıl Korursunuz?

Tül perde koruma yöntemleri arasında öncelikle perdeyi doğru uzunlukta kullanmak yer alır. Aşağı fazla sarmayan tül perde, üzerine basılarak yırtılma riski taşımaz. Tüllerinizi yırtılmaktan kurtarmak için evcil hayvanlarınızın tül üzerine tırmanmasına müsaade etmemelisiniz. 

Çocuklarınızın onları asılarak çekmelerine ve aşınmalarına sebep olmasını engellemelisiniz. Tavsiye edilen temizleyicilerden başka yıpratıcı özelliği bulunan kimyasallar kullanmamalısınız. Silerek temizlik yapacaksanız tül perde sistemlerinin üzerine fazla bastırmamalısınız. Bastırarak sildiğinizde perdenin gözeneklerini genişletebilir, baskı uyguladığınız noktalardan zayıflamasına yol açabilirsiniz. Narin silme işlemiyle temiz tül perdelerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Tül Perdelerdeki Yırtıkların Tamiri

Tül perde dayanıklılığı, satın aldığınız perde dükkânının güvenilirliğiyle doğru orantılıdır. Tül perde sistemleri, doğru monte edildiği ve doğru şekilde açılıp kapatıldığı takdirde yırtılmaz. Ancak kullanıcı hatası ya da herhangi bir kaza nedeniyle yırtılan perdelerin mümkünse dikimi yapılabilir. Dikilemeyen perdeler için yeni tül perde siparişi oluşturabilirsiniz. 

Perdenin yırtığı kenara denk geliyorsa bu kısım kesilerek kalan parça bütün şekliyle kullanılabilir. Perdenin ortası yırtılırsa yine bu kısım ortadan kesilerek iki ayrı parça birleştirilebilir. Birleştirilmeden küçük camlar için iki ayrı tül şeklinde kullanabileceğiniz şekilde onarılabilir. 

Tül perde ve mekanizmalı perde sistemleri hakkında aklınıza takılan bütün soruları Demirci Perde aracılığıyla çözebilirsiniz. Şimdi bizimle iletişime geçerek tül perde modelleri, mekanizmalı perde sistemleri, tül perde fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

28 Aralık 2023
Perdelerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın !

© 2023 Demirci Perde. All rights reserved.

Powered by Enes Medya | yonkasoft.com